понедельник, 2 мая 2011 г.

გაკვეთილის გეგმა


ასაკობრივი ჯგუფი, მოსწავლეთა რაოდენობა
საფეხური. IV კლასი. 12 მოსწავლე. სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე კლასში არ არის.
მთავარი თემა
როგორ ვასწავლოთ მოსწავლეებს  ამოცანის მიხედვით  ნახაზის/ნახატის შედგენა.

მნიშვნელობა/აქტუალურობა
ნახაზის შედგენის ცოდნა, ან ნახაზის ამოკითხვა დაეხმარება მოსწავლეებს რეალურ ვითარებაში, გარემოში ორიენტირებისათვის.  ამასთანავე ნახაზი დაეხმარება მოსწავლეებს ამოცანის პირობის უკეთ გააზრებაში.



მიზნები და შედეგები
მოსწავლეებმა ისწავლონ ორ სიდიდეს შორის განსხვავების მოძებნა, გამოიყენონ ეს ხერხი ამოცანის ამოსახსნელად , ისწავლონ ამოცანის ამოსახსნელად შესაბამისი ნახაზის/ ნახატის შედგენა.
IV. 7.  ამოცანის ამოსახსნელად განასხვავებს საჭირო და ზედმეტ მონაცემებს.
IV. 10. რეალური ვითარების შესაბამისი სქემატური გამოსახულების მიხედვით ( რომელზეც მანძილია აღნიშნული ) პოულობს ორ ობიექტს შორის მანძილს.

წინარე ცოდნა
რა არის ამოცანა, ამოცანის ნაწილები, ამოცანის პირობის მოკლე ჩანაწერის გაკეთება. რა არის მარშრუტი.
შეფასების საგანი და პროცედურები
წერილობითი ნამუშევრების ( სამუშაო წყვილებში; დამოუკიდებელი სამუშაო- ინდივიდუალურად) ზეპირი პრეზენტაცია.
შეფასების რუბრიკის( ცხრილის ) გამოყენება.

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
თაბახის ფურცლები; სამუშაო რვეულები; IVკლასის მათემატიკის სახელმძღვანელოში მოცემული სავარჯიშოები. წინასწარ მომზადებული სავარჯიშოები დამოუკიდებელი სამუშაოსათვის. კომპიუტერი, პროექტორი



გაკვეთილის მსვლელობა
1)  აქტიური სავარჯიშო- სამუშაო წყვილებში. 10წთ. (ამ სავარჯიშოს საშუალებით ვამზადებთ მოსწავლეებს ახალი მასალისათვის; ვიწვევთ მათში ინტერესს.
2) მათემატიკის სახელმძღვანელოში მოცემულ სავარჯიშოებზე მუშაობა მასწავლებლის დახმარებით. § 11. სავარჯიშოები: № 3  №4; №6   20 წუთი
3) შეჯამება/ შეფასება                       15 წთ
მოსწავლეებს პროექტორის საშუალებით ვაჩვენებთ ნახაზებს, რომლის მიხედვით უნდა გააკეთონ ამოცანის პირობის მოკლე ჩანაწერი (Iვარიანტი). ან პირობის მიხედვით შექმნან ნახაზი (I I ვარიანტი)
დიფერენცირებული სწავლება
წერილობითი დავალებები. ( ტესტი, სამუშაო წყვილებში)

Комментариев нет:

Отправить комментарий